Zdj Kobieta Porady1

Jak Skutecznie Pozbyć Się Trądziku?

Trądzik… Znowu to samo… Znajome? Czy jest sposób na skuteczną walkę z trądzikiem? W tym artykule postaram się przedstawić parę niezawodnych sposobów na zdrową cerę bez krost.

Trądzik pospolity dotyka każdego z nas, częściej mężczyzn niż kobiet. Może pojawiać się w okresie młodzieńczym, głównie na czole i nosie oraz po 25 roku życia, w szczególności na brodzie. Uporczywe krostki szpecą naszą twarz i ciało, a wyciskanie ich, może pozostawić przebarwienia i blizny. Czy możemy się przed nimi uchronić? Zbadajmy najpierw, dlaczego się one pojawiają, by skutecznie z nimi walczyć.

Przyczyny trądziku

Przede wszystkim, trądzik może mieć uwarunkowanie genetyczne. W takim przypadku nie jesteśmy w stanie zlikwidować jego przyczyny, lecz hamować i leczyć objawy. Istotnym czynnikiem wpływającym na powstawanie krostek jest intensywny tryb życia, stres i nieodpowiednia dieta, bogata w konserwanty, tłuszcze i słodycze. Ciężko jest to wyeliminować z naszej codzienności, niemniej jednak, trzeba się trochę poświęcić, by być pięknym.

Bardzo ważną przyczyną występowania trądziku są zaburzenia hormonalne oraz, w niektórych przypadkach, antykoncepcja hormonalna, leki antydepresyjne, przeciwuczuleniowe itp. Istotnym elementem są również czynniki zewnętrzne (takie jak: suche powietrze, słońce), które powodują wzmożoną produkcję łoju.

Leczenie trądziku

W walce z trądzikiem bardzo istotne jest samozaparcie w zmianie trybu życia i przestrzeganiu diety, bogatej w witaminy, cynk zawarte w warzywach i owocach. Należy przede wszystkim odpowiednio nawilżać skórę, unikać słońca i chronić się przed nim, wyeliminować kosmetyki odtłuszczające z alkoholem oraz unikać przesuszenia skóry.

Kosmetyki

Zarówno lekarze, jak i kosmetolodzy w leczeniu trądziku polecają łagodne dermokosmetyki, posiadające działanie nawilżające. Preparaty te zawierają dużą ilość hydroksykwasów i pochodnych witaminy A. Doprowadzają one do złuszczenia naskórka, usunięcia zaskórników, zmniejszenia łojotoku i likwidacji bakterii.

Niesamowita efekty odnoszą tutaj Naturalne Kosmetyki Aloesowe firmy Forever. Wprowadzenie ich do codziennego stosowania w domu, pozwoli Ci najskuteczniej zwalczać stan zapalny i ograniczyć powstawanie nowych krost. Koniecznie wypróbuj w pierwszej kolejności Zabiegi Aloesowe w naszym gabinecie i przekonaj się o wysokiej skuteczności tych preparatów. Później, możesz spokojnie zakupić je do domu.

Przy cerze trądzikowej należy zrezygnować z kosmetyków tłustych, które zatykają pory oraz preparatów z alkoholem, które wysuszają skórę i powodują wzmożony łojotok.

Zdj Aloes Kosmetyki

Zabiegi kosmetyczne

Peeling chemiczny

W celu wygładzenia cery po zaleczeniu stanu zapalnego trądziku, zalecany jest peeling chemiczny, który zamyka pory, ogranicza łojotok, spłyca blizny i rozjaśnia cerę. Zabieg złuszcza naskórek i regeneruje skórę.

Oczyszczanie wodorowe

Oczyszczanie wodorowe to według wielu opinii najskuteczniejszy sposób oczyszczania skóry z zaskórników. Zabieg doskonale likwiduje zanieczyszczenia, złuszcza martwy naskórek oraz oczyszcza ujścia mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Oczyszczanie wodorowe jest świetnym zastępstwem oczyszczania manualnego. Ponadto, kuracja działa przeciwstarzeniowo, gdyż wodór jest niezwykle silnym antyoksydantem, silniejszym od witaminy C i koenzymu Q10. Regularne wykonywanie oczyszczania wodorowego (co 2-4 tygodnie) z pewnością sprawi, że skóra będzie bardzo dobrze funkcjonowała i znacząco poprawi się jej stan.

Peeling kawitacyjny

Peeling kawitacyjny to zabieg ultradźwiękowy, który jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów oczyszczających. Doskonale usuwa zaskórniki, zrogowaciałe komórki naskórka i zwęża pory. Peeling kawitacyjny jest bardzo dobrym zastępstwem dla oczyszczania manualnego (które dziś się już rzadko wykonuje). Zabieg w sposób bezpieczny oczyszcza skórę z zaskórników, nie powodując blizn i przebarwień. Skóra jest dezynfekowana i zabezpieczana. Regularnie wykonywany peeling kawitacyjny (w zależności od potrzeb: raz w tygodniu, raz w miesiącu), znakomicie utrzyma twoją cerę w doskonałej formie. Z pewnością zmniejszy się ilość nowych zmian, produkcja łoju zostanie ograniczona, a skóra się zregeneruje.

Oxybrazja to jeden z najskuteczniejszych zabiegów na stan zapalny trądziku. Jest to peeling mechaniczny, gdzie czynnikiem złuszczającym naskórek jest sól fizjologiczna, aplikowana pod ciśnieniem sprężonego powietrza. Sól fizjologiczna ma właściwości przeciwzapalne oraz nawilżające. Po oxybrazji skóra jest napięta, odżywiona, rozjaśniona i w znacznym stopniu wyciszona. Seria zabiegów (6-10 raz na tydzień) z pewnością pomoże podleczyć stan zapalny i ograniczy powstawanie nowych zmian. Oxybrazja wykonywana w połączeniu z peelingiem kawitacyjnym, da najskuteczniejsze efekty oczyszczenia i regeneracji skóry. Dla podtrzymania efektu, warto zgłaszać się na zabieg raz na miesiąc.

Mikrodermabrazja diamentowa

Jest to zabieg, polegający na ścieraniu warstw naskórka, przy pomocy mikrokryształów diamentu. Doskonale sprawdzi się w przypadku blizn i przebarwień potrądzikowych. Mikrodermabrazję możemy wykonać dopiero po zaleczeniu stanu zapalnego trądziku. Ponadto, nie wykonujemy tego zabiegi w okresie wakacyjnym, ze względu na możliwość pojawienia się przebarwień posłonecznych. Na zabieg należy zgłaszać się nie częściej niż raz w miesiącu, gdyż naskórek potrzebuje tyle czasu na regenerację. Po mikrodermabrazji skóra jest napięta, wyrównuje się naskórek, spłycają się blizny i zmarszczki, redukują się przebarwienia.

Zabieg OxyGemeo 3w1

OxyGemeo to kompleksowy zabieg, który stanowi doskonałą terapię na blizny i przebarwienia potrądzikowe. System OxyGemeo obejmuje 3 obszary działania: mechaniczne złuszczenie naskórka, silne dotlenienie skóry oraz dostarczenie cerze wartościowych składników aktywnych (polecany zestaw MeoBright - działanie rozjaśniające przebarwienia). Po zabiegu skóra jest zdecydowanie gładsza, rozświetlona i zregenerowana.

Krioterapia

Zabieg zimnolecznictwa, który umożliwia zamknięcie rozszerzonych porów oraz redukuje przebarwienia potrądzikowe.

Zabieg odżywczy, polegający na oddziaływaniu na skórę czystym, medycznym tlenem. Podczas infuzji tlenowej wprowadzane są substancje normujące łojotok (takie jak biotyna, cynk), bądź regenerujące skórę. Ponadto, dochodzi tutaj do pobudzenia mikrokrążenia i zwalczania stanu zapalnego. Infuzję polecamy łączyć z każdym zabiegiem oczyszczających. Stanowi doskonałe uzupełnienie terapii na trądzik.

Szybkie wtłoczenie w głębokie warstwy skóry substancji aktywnych za pomocą ultradźwięków. Zabieg sprawdza się w leczeniu trądziku, rozszerzonych porów i blizn potrądzikowych. Kurację możemy dostosować indywidualnie do każdego problemu, dzięki różnorodności preparatów używanych do zabiegów. Sonoforezę warto połączyć z zabiegami peelingu kawitacyjnego, oxybrazji, mikrodermabrazji diamentowej.

Zabieg elektroleczniczy, który polega na wprowadzeniu do tkanek substancji leczniczych, które redukują wykwity zapalne, ograniczają łojotok oraz zmniejszają rozszerzone pory. W jonoforezie działa prąd galwaniczny, który dodatkowo powoduje regenerację komórek i tkanek. Dlatego też, zabieg jest polecany do redukcji blizn i nierówności potrądzikowych. Jonoforezę możemy łączyć z każdym zabiegiem oczyszczającym.

Zabieg łączy w sobie działanie sonoforezy i jonoforezy. Polega na wtłoczeniu preparatów aktywnych głęboko do skóry, za sprawą zjawiska elektroporacji. Mezoterapia bezigłowa powoduje udrożnienie ujść gruczołów łojowych, normalizację wydzielania łoju i ograniczenie nawrotu stanu zapalnego. Ponadto, doskonale sprawdzi się, w przypadku regeneracji skóry po zaleczeniu stanu zapalnego trądziku. Mezoterapię warto łączyć z każdą kuracją oczyszczającą.

Zdj Eldan 3 400px

Zabiegi laserowej terapii trądziku przeznaczone są do leczenia stanu zapalnego trądziku. Są o wiele szybsze i bardziej skuteczne, w porównaniu z tradycyjnymi metodami medycznymi. Światło lasera wnika głęboko w skórę, gdzie zostaje wchłonięte przez porfiryny. Skutkuje to usunięciem bakterii Propionibacterium acnes, uszkodzeniem gruczołów łojowych i zmniejszeniem wydzielania łoju. Seria zabiegów prowadzi do eliminacji stanu zapalnego trądziku, regulacji wydzielania łoju i uodpornienia organizmu. Kuracja jest bardzo skuteczna, jednak z czasem krostki mogą powrócić, ale już w mniej intensywnej postaci. Dlatego też zabiegi należy powtarzać według potrzeb.

W walce z trądzikiem powszechnie stosuje się urządzenia technologii IPL, czy E-Light. Jednak znacznie większymi efektami można cieszyć po zabiegach na laserze sPTF+. Pracuje on na większych mocach i posiada system podwójnych lamp, dzięki czemu impulsy są ciągłe i nie muszą być rozbijane na pod-impulsy. Wpływa to na większe bezpieczeństwo zabiegów i ich lepszą skuteczność. Ponadto przy użyciu lasera, wybierając odpowiedni program, można pozbyć się przebarwień i blizn potrądzikowych.

Zdj Sptf Laser 400px

Witaminy i inne preparaty

Przy leczeniu uporczywych krost, zalecane jest zażywanie witamin B2, B5, B6, C oraz PP, które działają przeciwłojotokowo. Unikać natomiast należy tabletek z witaminą B12, gdyż może ona wywołać stan zapalny trądziku. Ponadto, można przyjmować preparaty z cynkiem, olejkiem z drzewa herbacianego i herbatki z bratkiem. Oczywiście najlepiej zasięgnąć porady specjalisty, by nie przesadzić z kuracją.

Antybiotyki

Jeśli inne metody walki z trądzikiem nie są skuteczne, lekarz może przypisać antybiotyki. Stosuje się najczęściej tetracyklinę, erytromycynę, minocyklinę i klindamycynę. Terapia zazwyczaj trwa parę tygodni, a nawet miesięcy. Po zakończeniu kuracji, uporczywe krostki niestety mogą pojawić się na nowo. Antybiotyki zabijają bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku, ale nie likwidują przyczyn powstania trądziku.

Należy tutaj również zaznaczyć, że środki te zaburzają równowagę wewnętrzną, atakując również dobre bakterie. Skutkować to może wyniszczeniem organizmu i zaburzeniami przewodu pokarmowego. Dlatego też, należy się zastanowić dobrze przed taką kurację i zasięgnąć porady specjalisty.

Leki sterydowe

W leczeniu trądziku są również stosowane leki sterydowe. Niemniej jednak, one również nie leczą przyczyn, lecz tylko objawy. Dodatkowo mogą niekorzystnie wpłynąć na stan wątroby.

Terapia hormonalna

Niejednokrotnie w leczeniu trądziku stosuje się kurację hormonalną, co można znacznie złagodzić objawy i poprawić stan cery. Niestety skóra, również może wrócić do poprzedniego stanu po zakończeniu terapii. Ponadto kuracja hormonalna może wpłynąć na obniżenie płodności.

Pochodne witaminy A

Najlepsze działanie w leczeniu uciążliwych krost mają pochodne witaminy A, np. Izotretynoina (Izotek). Hamuje ona namnażanie bakterii Propionibacterium acnes i aktywność gruczołów łojowych oraz zmniejsza ich wielkość. Środki te uznawane są za najskuteczniejsze w walce z trądzikiem, niemniej jednak podobnie jak w poprzednich kuracjach, nie ma gwarancji, że uporczywe krostki nie wrócą.

Umów się na wizytę i skorzystaj z darmowych konsultacji!